Jdi na obsah Jdi na menu
 


Romain Rolland - Petr a Lucie

31. 1. 2009

Romain Rolland – PETR A LUCIE

 

Byl francouzský prozaik, dramatik, esejista, hudební historik a literární kritik a také držitel Nobelovy ceny za literaturu z r. 1915 za román Jan Kryštof (1866 – 1944).

Narodil se v rodině notáře, která se kvůli němu přestěhovala z jeho rodného Burgundska do Paříže, protože už v dětství projevoval známky talentu. Přednášel dějiny hudby, byl hudebním kritikem a od r.1912 se věnoval čistě jen umění.

Napsal několik významných děl, románů i novel, ale jeho nejúspěšnější a nejrozsáhlejší je již zmíněný Jan Kryštof.

Napsal také životopisy známých osobností – Michelangelův, Beethovenův, Tolstojův… desítky divadelních her a eseje.

 

Dílo:

Jan Kryštof – o osudech nadaného hudebního skladatele, který žil v době mezi Pařížskou komunou a 1. světovou válkou

Dobrý člověk ještě žije – historický román z dob Ludvíka XIII. Kniha plná životného optimismu.

 

Obsah knihy:

Děj knihy se odehrává v Paříží v době 2. světové války. Potkávají se zde mladí hrdinové Petr – který má stejně jako jeho bratr jít za půl roky do války a Lucie, která žije v chudých poměrech a vydělává si malováním. Ti dva se do sebe zamilují, užívají si každého okamžiku, který spolu tráví. Povídají si o nejrůznějších věcech, nebo jen tak absurdně diskutují. Později plánují i svou budoucnost, i když oba dva ví, že jim jejich plány nevyjdou. Ale je to pro ně příjemný únik od reality – od neustálého strachu z bombardování a neustálého vyhlašování poplachu.

Jejich láska jim dává zapomenout na bídu a strach ve válce, na obyčejné věci a starosti. Jsou zaslepení svojí láskou a užívají si ji plnými doušky, jakoby vůbec žádná válka nebyla.

Petrův odchod do války se postupně blíží a v posledních dnech s Lucií tráví téměř celé dny. Jednoho večera, kdy prší a je zima, jdou se podívat do kostela, kde si užívají posvátné atmosféry a jejich láska je přímo obklopuje.

Zrovna v tomto romantickém okamžiku se najednou ozvou rány – další bombardování. Okno se roztříští, oba se obejmout, jakoby se chtěli ochránit jeden druhého a velký pranýř je oba pohřbí v sutinách…

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář